IKM-aluekilpailujen tuloksia

02.11.2020

IKM-aluekilpailut saatiin eilen päätökseen, mutta viimeisiä tuloksia odoteltiin päivittyväksi vielä tänään aamulla 😊 Nyt kaikki tulokset ovat kuitenkin päivittyneet, joten täältä pesee...

Alla katsaus menneeseen viikonloppuun mitalien, valtakunnallisten sijoitusten sekä finaalipaikkojen näkökulmasta (lista on pitkä, ja sehän tässä hienointa onkin).

Huomionarvoisia asioita on lähes jokaisen uimarin jokaisen startin ennätysparannukset, finaalipaikkojen määrä (enemmän kuin koskaan aiemmin), useat nuoret uimarit aluemestaruusmitaleilla (taitaa tämäkin määrä olla isompi kuin aiemmin), viestijoukkueen finaalipaikka (moni isompi kaupunki/seura jäi taakse) sekä Kaapo Tuomaisen uskomaton yksilösuorittaminen 12-vuotiaiden poikien sarjassa (kaikissa YHDESSÄTOISTA henkilökohtaisessa lajissa koko Suomen TOP8:aan, aluemestaruuksia noista uinneista oli yhtä vaille kaikki).

Uimarit, te olette tehneet hienoa työtä, myös kuluvana vaikeana vuotena, ja tämä on palkinto siitä! Nauttikaa, kuukauden päästä mennään finalistien kanssa sitten vielä kovempaa 🤩 Iso kiitos kaikille, jotka tuli yli seurarajojen auttamaan meitä kisajärjestelyissä ❤️

Aluemestaruusmitalit

🏅 P12 100ru Kaapo Tuomainen (1.16,68)

🏅 P12 100vu Kaapo Tuomainen (1:03,38)

🏅 P12 50pu Kaapo Tuomainen (34,38)

🏅 P11 50ru Matti Nurminen (45,73)

🏅 P12 50ru Kaapo Tuomainen (35,72)

🏅 P12 100pu Kaapo Tuomainen (1:21,52)

🏅 P12 400vu Kaapo Tuomainen (4:56,44)

🏅 P12 100sku Kaapo Tuomainen (1:12,15)

🏅 T10 200sku Alisa Karttunen (3:42,43)

🏅 P12 200sku Kaapo Tuomainen (2:37,03)

🏅 P12 50vu Kaapo Tuomainen (28,71)

🏅 P12 100su Kaapo Tuomainen (1:12,68)

🥈 T10 50pu Alisa Karttunen (44,75)

🥈 P11 50pu Matti Nurminen (44,43)

🥈 T10 50ru Alisa Karttunen (49,11)

🥈 P12 100pu Santeri Alanto (1:26,66)

🥈 P12 50su Kaapo Tuomainen (34,91)

🥈 T10 200sku Janina Hyvönen (3:57,82)

🥉 T11 100pu Emma Laaksonen (1:49,78)

🥉 T10 50su Saara Solkinen (47,82)

🥉 T10 200sku Olivia Areva (3:59,21)

🥉 T11 200sku Emma Laaksonen (3:31,68)

🥉 P11 200sku Vilho Haikonen (3:28,49)

🥉 T10 50vu Saara Solkinen (38,62)

🥉 P11 50vu Vilho Haikonen (34,70)

Valtakunnallisesti 16 parhaan joukkoon sijoittuivat (ei finaali-ikäiset)

🏅 P12 100ru Kaapo Tuomainen (1.16,68)

🥈 P12 50ru Kaapo Tuomainen (35,72)

🥈 P12 100su Kaapo Tuomainen (1:12,68)

🥉 P12 100vu Kaapo Tuomainen (1:03,38)

🥉 P12 100sku Kaapo Tuomainen (1:12,15)

🥉 P12 50vu Kaapo Tuomainen (28,71)

P12 50su 4. Kaapo Tuomainen (34,91)

P12 400vu 5. Kaapo Tuomainen (4:56,44)

P12 200sku 5. Kaapo Tuomainen (2:37,03)

P12 50pu 8. Kaapo Tuomainen (34,38)

P12 100pu 8. Kaapo Tuomainen (1:21,52)

P11 50ru 9. Matti Nurminen (45,73)

P11 100vu 12. Vilho Haikonen (1:16,85

)P11 50vu 12. Vilho Haikonen (34,70)

T10 50ru 14. Alisa Karttunen (49,11)

P11 200vu 15. Vilho Haikonen (2:53,70)

T10 50pu 16. Alisa Karttunen (44,75)

P12 100pu 16. Santeri Alanto (1:26,66)

IKM-finaaleihin Turkuun 27.-29.11. tiensä kauhoivat:

T13 100pu 1. Aliisa Soini (1:05,80)

P13-16 50vu 1. Alexander Malyshkov (23,92)

P16 100vu 2. Alexander Malyshkov (52,50)

P16 200ru 2. Alexander Malyshkov (2:25,33)

P16 100pu 3. Verneri Lehtovaara (58,16)

P16 100ru 4. Alexander Malyshkov (1:06,30)

P16 200vu 4. Alexander Malyshkov (1:56,99)

T12-15 50ru 4. Kiia Metsäkonkola (33,17)

P13-16 50pu 5. Verneri Lehtovaara (26,41)

P15 200ru 5. Miika Nurminen (2:33,47)

T13 200su 6. Aliisa Soini (2:30,66)

T13 200pu 6. Aliisa Soini (2:37,37)

P14 200pu 6. Matias Saarinen (2:29,03)

T12-15 50vu 6. Kiia Metsäkonkola (27,32)

P13-16 50pu 7. Alexander Malyshkov (26,49)

T13 200vu 7. Aliisa Soini (2:13,52)

P16 200pu 7. Verneri Lehtovaara (2:22,28)

P15 100ru 9. Miika Nurminen (1:10,56)

T13 100vu 9. Aliisa Soini (1:01,69)

P13-16 50su 9. Verneri Lehtovaara (29,08)

T15 100ru 10. Kiia Mesäkonkola (1:15,14)

P14 100pu 10. Matias Saarinen (1:08,16)

P16 800vu 10. Olli Havia (9:10,92)

P14 200su 11. Matias Saarinen (2:28,66)

P16 400vu 12. Olli Havia (4:26,10)

T12-15 100sku 12. Kiia Metsäkonkola (1:07,90)

T13 100su 12. Aliisa Soini (1:11,09)

T12-15 50pu 13. Kiia Metsäkonkola (30,22)

P15 400sku 13. Miika Nurminen (5:24,25)

T15 400vu 13. Roosa Tuomainen (4:43,53)

P14 100su 13. Matias Saarinen (1:08,29)

T15 400sku 14. Roosa Tuomainen (5:26,82)

T15 200ru 15. Roosa Tuomainen (2:51,97)

T15 800vu 16. Roosa Tuomainen (9:45,03)

T12-15+P13-16 4x50vu mixed 8. Alexander Malyshkov, Joona Pohjola, Kiia Metsäkonkola, Aliisa Soini (1:44,53)